ЧИ БЕЗПЕЧНО КОРИСТУВАТИСЬ МІКРОХВИЛЬОВОЮ ПІЧЧЮ?

У мікрохвильовому випромінюванні немає нічого ризикованого, але ризик криється у нагріванні пластику. Незважаючи на те, що мікрохвильовка довгий час була кухонним «робочим конем», навряд чи знайдеться ще якийсь предмет домашнього вжитку, який би викликав більше розбіжностей, ніж мікрохвильова піч. Це так звана паличка-виручалочка для тих, хто не вміє або не хоче готувати, в той час як деякі шеф-кухарі вважають, що  ми тим самим зводимо нанівець мистецтво приготування їжі.За правильного використання, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, немає нічого страшного у випромінюванні мікрохвильової печі. Але інші занепокоєння менш чіткі – зокрема, чи спричиняє  приготовлена їжа втрату поживних речовин, чи нагрівання їжі в пластиковому посуді може спричинити порушення гормонів.

Втрата поживних речовин

Деякі дослідження показали, що овочі втрачають частину своєї харчової цінності в мікрохвильовці. Наприклад, було встановлено, що мікрохвильовка видаляє 97% флавоноїдів у брокколі – рослинних сполук, що мають протизапальну властивість. Це на третину більше шкоди, ніж та, що завдається кип’ятінням.

Однак під час іншого дослідження 2019 року, було встановлено, що під час коротшого часу приготування брокколі у мікрохвильовій печі (протягом однієї хвилини) не була завдана шкода поживності. «За умов приготування страв, використаних у цьому дослідженні, мікрохвильова піч виявилася кращим способом збереження флавоноїдів, ніж готування на пару», – пишуть дослідники. Однак вони також виявили, що мікрохвильова піч із занадто великою кількістю води (наприклад, кількістю, яку ви б кип’ятили) спричинила падіння флавоноїдів. Але немає прямої відповіді, чи збережуть всі овочі, приготовані в мікрохвильовій печі, більше корисних речовин, ніж приготовані у будь-який інший спосіб. Це пояснюється тим, що кожна їжа відрізняється за структурою та поживними речовинами, які вони містять.

«Помірна термічна обробка могла б бути корисним інструментом для поліпшення властивостей деяких овочів», – пишуть дослідники.

Нагрівання пластику

Ми часто підігріваємо їжу у мікрохвильовці в пластиковій тарі та упаковці, але деякі вчені попереджають про ризик потрапляння всередину фталатів. Під впливом тепла ці пластикові добавки можуть розщеплюватися і потрапляти в їжу.

«Деякі пластмаси не призначені для мікрохвиль, оскільки в них містяться полімери, які роблять їх м’якими і гнучкими. Вони плавляться і можуть «вимиватися» під час мікрохвильового процесу, якщо він перевищує 100 ° C», – говорить професор Джумінг Танг, професор харчової інженерії в Університеті штату Вашингтон.

Фталати – це один із найбільш часто використовуваних пластифікаторів, його часто можна знайти в контейнерах на винос, поліетиленовій плівці та пляшках для води. Встановлено, що вони порушують гормони та нашу метаболічну систему. У дітей фталати можуть підвищувати артеріальний тиск та резистентність до інсуліну, що може збільшити ризик метаболічних порушень, таких як діабет та гіпертонія. Також вплив фталатів пов’язують з проблемами народжуваності, астмою та СДУГ. Фталати також є потенційними руйнівниками гормонів щитовидної залози, говорить Леонардо Трасанде, професор екологічної медицини та охорони здоров’я в Медичній школі Нью-Йорка. Крім усього іншого, ці гормони мають вирішальне значення для розвитку мозку немовлят під час вагітності.

Бісфенол (BPA) також часто використовується в пластикових виробах, і дослідження показали, що він також може порушувати роботу гормонів. Але такі дослідження обмежені порівняно з кількістю досліджень, присвячених фталатам.

Фталати є скрізь – навіть у іграшках та лосьйонах для тіла – і досі незрозуміло, скільки шкоди вони завдають. Але більшість експертів сходяться на думці, що нагрівання пластику із фталатами може збільшити їх негативний вплив.

Важливо пам’ятати, що при нагріванні їжі в пластиковій ємності також може відбуватися вплив пластику, який не торкається їжі, наприклад, кришки. Найкращим способом мінімізувати ризик є використання інших, безпечніших ніж пластик матеріалів, наприклад, кераміки. Якщо ви використовуєте пластикові контейнери, не використовуйте ті, що вже втратили форму, оскільки зі старих та пошкоджених контейнерів швидше вимиваються хімікати. Ви також можете перевірити універсальний символ переробки контейнера, часто на нижній частині виробу, – ті, на яких вказана цифра 3 та літери «V» або « PVC «, містять фталати.

Теплові ризики

Навіть якщо ви уникаєте використання пластику, існують інші потенційні ризики нагрівання їжі в мікрохвильовці, включаючи нерівномірний нагрів та високі температури. По-перше, по-можливості використовуйте мікрохвильовку для розігрівання, а не для приготування їжі, оскільки вона може готуватися нерівномірно. Але важливо зауважити, що підігрівання їжі теж має певний ризик. Їжу потрібно нагрівати до 82 °C, щоб убити шкідливі бактерії – і оскільки бактерії можуть з’являтись щоразу, коли їжа охолоджується, то не слід розігрівати їжу більше одного разу.

Високі температури мікрохвильовки також можуть становити певний ризик. Взагалі кажучи, більш висока температура не є проблемою, але є деякі дослідження, які вказують на ризик, пов’язаний з приготуванням деяких мікрохвильових продуктів у мікрохвильовці, включаючи крупи та коренеплоди. Коли Бетті Шварц, професор харчових наук Єврейського університету в Єрусалимі, побачила, як її студенти нагрівали картоплю в мікрохвильовці на обідніх перервах, вона помітила маленькі кристали всередині  картоплі, які виявилися акриламідом.

Це викликає занепокоєння, оскільки, незважаючи на обмеженість даних про людей, дослідження на тваринах показали, що акриламід діє як канцероген, оскільки він втручається в ДНК клітини, викликаючи мутації, які у великій кількості можуть спричинити рак. Один із способів обійти це – замочити картоплю у воді перед тим, як покласти її в мікрохвильовку.

Радіаційна безпека

Що стосується випромінювання в мікрохвильовках, то воно абсолютно нешкідливе. Мікрохвилі використовують низькочастотне електромагнітне випромінювання – те ж саме, яке використовується в лампочках і на радіостанціях.

Люди також поглинають електромагнітні хвилі.

На відміну від рентгенівських променів, мікрохвилі не використовують іонізуюче випромінювання, а це означає, що вони не несуть достатньо енергії для від’єднання електронів від атомів. Що стосується приготування їжі в мікрохвильовій печі, тут є що розглянути. Зокрема, експерти все ще висловлюють занепокоєння щодо пластикових контейнерів, які ми використовуємо у мікрохвильовій печі, адже це може порушити роботу наших гормонів і, як наслідок, вплинути на наше здоров’я.

Переклад з англійської на замоволення редакції

Наталі Горбунової.  

З сайту      https://www.bbc.com/future/article/20200714-is-it-safe-to-microwave-food

Leave a Reply