
Стаття 127 Конституції України встановлює до кандидатів в судді певні вимоги. Вони повинні мати відповідну освіту, належний стаж юридичної роботи, проживати в Україні не менше десяти років і володіти державною мовою. Судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону.
В Україні наразі приблизно 2 тисячі вакансій суддів. Однак правосуддя здійснюють ще менше — значна їх кількість не має повноважень на здійснення правосуддя. Це переважно так звані «судді-п’ятирічки». За Законом, що діяв раніше, вперше судді призначалися на посади строком на п’ять років. Після закінчення цього строку, до призначення на посади безстроково, припиняються їх повноваження на здійснення правосуддя.
Балтський районний суд, на жаль, має такі ж проблеми, як і більшість судів держави, -зокрема, неукомплектованість посад суддів.Детальніше про роботу очолюваного колективу нашим читачам сьогодні, напередодні професійного свята, розповідає Оксана Миколаївна ІЛЬНІЦЬКА, голова суду:
— На даний час в нашому суді штатна чисельність суддів – 5 посад. Однак ми маємо 2 вакансії – двоє колег вийшли у відставку. Крім того, у судді Т. П. Тітової понад рік тому закінчився строк повноважень. Тепер вона пройшла всі етапи кваліфікаційного оцінювання, Вища рада правосуддя рекомендувала її до призначення на посаду судді безстроково, отже ми очікуємо на відповідний Указ Президента України найближчим часом.
Протягом поточного року правосуддя в нашому суді здійснювали лише двоє суддів: я та Ірина Миколаївна Мясківська. За період з 1 січня до теперішнього часу нами розглянуто 2484 справи, що є досить високим навантаженням. Це породжує триваліший розгляд справ, але я можу констатувати, що ми справляємось.
Звичайно, роботу суддів важко уявити без наших досвідчених, безцінних помічників. Катерина Леонтіївна Горошко, Олена Миколаївна Лисак, Юлія Олександрівна Готка та Ольга Леонідівна Темна готують проєкти судових рішень, виконують доручення суддів, готують справи до розгляду.
Судові виклики учасників проваджень, фіксування судових засідань, оформлення судових справ здійснюють секретарі судових засідань Надія Іларіонівна Тихонова, Наталія Василівна Антосюк, Інна Борисівна Пінул, Ольга Вікторівна Сирота і Ірина Вікторівна Шестун. Саме вони разом із суддями перебувають в судових засіданнях, слухають пояснення учасників судових проваджень, співпереживають разом з ними.
Відправлення правосуддя неможливе без злагодженої роботи всього апарату. Його очолює досвідчений керівник, який користується авторитетом не тільки серед колективу нашого районного суду, а й інших судів області та Територіального управління Державної судової адміністрації України, Артем Михайлович Луговий. Удвох зі своїм заступником Дмитром Анатолійовичем Ковалем вони організовують діяльність апарату суду, забезпечують нормальні умови для роботи суду та його відвідувачів. Адже судді спілкуються із сторонами та іншими учасниками процесу тільки під час розгляду справ у судових засіданнях, всі інші питання вирішуються з працівниками апарату.
Коли людина переступає поріг приміщення — її зустрічають судові розпорядники Тетяна Григорівна Сенянська та Тетяна Павлівна Димовська.Вони підкажуть, куди потрібно звернутися, де очікувати початку судового засідання, в якій залі відбуватиметься процес, ознайомлять з пам’ятками про процесуальні права та обов’язки.
Якщо людина звертається для подачі позову, іншого документа, отримання копії судового рішення, в канцелярії суду їй допоможуть, нададуть кваліфіковані роз’яснення з питань, що виникли, досвідчені працівники: старший секретар суду Аліса Миколаївна Лебедєва, секретарі суду Ірина Юхимівна Петрашевська та Наталія Григорівна Власова, архіваріус Ольга Володимирівна Паламарчук.
Хід судових засідань фіксується за допомогою технічних засобів. Крім того, досить розповсюдженою є участь сторін, свідків, експертів у судових засіданнях в режимі відеоконференцзв’язку, тобто з приміщень інших судів, установ виконання покарань. Тому вкрай важливим є забезпечення нормальної роботи технічних засобів, функціонування комп’ютерної програми, в якій відбувається реєстрація всіх документів, облік справ, автоматичний розподіл справ між суддями. Все це забезпечує спеціаліст з інформаційних технологій Інна Федорівна Печарська.
Як і на будь-якому іншому підприємстві, важливою ділянкою є ведення кадрової роботи. Від неї залежить правильність нарахування трудового стажу, зокрема, державної служби, вчасність присвоєння рангів тощо. Зі знанням справи цю роботу виконує консультант суду Наталія Валеріївна Бодашко.
І, звичайно ж, нам не обійтись без чистих службових приміщень, порядку на прилеглій території. Це турбота прибиральниць Павліни Миколаївни Галайковської та Надії Олексіївни Вергунової.
Злагодженість, старанність всього колективу дають можливість забезпечити якісну роботу суду.Ми маємо великі надії на те, що в подальшому зможемо удосконалювати нашу діяльність для вчасного та якісного розгляду справ.
На жаль, специфіка роботи суду така, що не всі учасники процесу залишаються задоволеними результатом розгляду справ. Адже якщо існує спір між двома сторонами, судове рішення може задовольнити тільки одну з них. Та наше покликання в тому, щоб ці рішення були законними і справедливими.
Щоправда, останнім часом в суспільстві можна почути багато нарікань на судову систему, які не завжди є справедливими. Часто роботу судів критикують особи, котрі не були учасниками процесів, їхня думка про судову систему формується з чужих слів, висловлювань в засобах масової інформації. Та коли в нашому суді проводилось анонімне опитування відвідувачів представниками незалежної організації, відгуки про роботу були досить позитивними. Ми пишаємось цим і разом з тим маємо стимул до удосконалення.
Сподіваємось, що новий етап судової реформи в нашій країні, нарешті, принесе позитивні результати. Судді зможуть виважено та в спокійній обстановці ухвалювати судові рішення, рівень довіри до суду з боку суспільства зросте.
В переддень професійного свята я щиро бажаю цього своїм колегам, а також міцного здоров’я, витримки, оптимізму, щоб ми завжди пишалися обраною професією, благополуччя та злагоди в сім’ях!