Ідеї втілюються в життя

Інструментом прямої демократії називають Громадський (партиципаторний) бюджет, запровадження якого на території Балтської об’єднаної територіальної громади показало не тільки рекордну по Україні активність її мешканців (за словами заступника міського голови Валерія Желіховського, вона сягає 9-ти відсотків), а й якість поданих проектних пропозицій. Адже серед них є багато цікавих і достойних реалізації. І ці ідеї буде пізніше втілено в життя, але через участь у інших програмах, запроваджених міською радою. Деякі з них знайшли повне або часткове відображення у проекті бюджету на 2018 рік, який було затверджено рішенням депутатів. А доля 12-ти проектів-переможців уже вирішена: кошти виділено, визначено їх головних розпорядників. Про це говорив міський голова Сергій Мазур під час передноворічної зустрічі з авторами проектів Громадського бюджету.
– Проекти, які сьогодні стали переможцями, однозначно будуть реалізовані. Їх автори та розпорядники бюджетних коштів повинні чітко між собою співпрацювати, підготувати все необхідне для того, щоб з весни ми почали займатися їх реалізацією. Тут ми однозначно будемо вашими партнерами і допоможемо зробити все, щоб втілити ваші ідеї в життя. Адже бюджетні кошти мають бути використані ефективно, в рамках діючого законодавства, – сказав, зокрема, Сергій Мазур, звертаючись до переможців. – Я хотів би подякувати вам за активність. Ви прийшли до успіху в конкурентній боротьбі, згуртувавши навколо своєї ідеї дуже багато людей, зробили чимало тієї роботи, яка не відображена в жодному звіті, в жодному слайді.
В ході зустрічі міський голова нагородив авторів проектів-переможців сертифікатами міської ради та вручив подяки авторам, проектні пропозиції яких не стали переможцями. Під час процедури нагородження Сергій Мазур знайшов для кожного добре, підбадьорливе слово, демонструючи обізнаність щодо представлених проектів.
Цікаво, що серед переможців виявилися проекти, які отримали несподівану перемогу і все це завдяки наполегливості їх авторів у досягненні поставленої мети та вмінні згуртувати навколо себе людей, самим очолити процес. Яскравим прикладом став проект «Зона відпочинку для всіх – «Ласуня-Ленд» (автор – Ірина Кротік, с. Білине- МКК).
– Активність мешканців даного мікрорайону робить свою справу. Ірина стоїть сьогодні в основі цих процесів, несе додаткове навантаження як часове, так і фінансове, для того, щоб змінити щось на тому мікрорайоні, де живе вона, де мешкає її сім’я. Такі люди є джерелом росту для нашої громади, – зазначив міський голова.
Сама Ірина висловила вдячність всім, хто підтримав проект. За її словами, це ініціативні люди, а також просто ті, хто повірив в успіх та приєднався, ще до кінця не розуміючи механізм залучення бюджетних коштів (і чималих!) для реалізації ідеї ,та закликала:
– Беріть участь у таких проектах! Потрібно використовувати різні джерела і тоді все вийде. Дивлячись на наш досвід, я хочу сказати, що в цьому мікрорайоні було дуже важко працювати, адже люди у багатьох речах розчарувалися і є справді багато проблем. Але, незважаючи на це, нам вдалося підняти дух у людей, віру в те, що зрушити з місця будь-яку проблему – реально.
Ціле житлове містечко в районі колишнього молочноконсервного комбінату справді потерпає від багатьох проблем. Але, за словами міського голови, одну з найболючіших – 24-годинне водопостачання -вже налагоджено. У планах – ремонт дороги. Розвитку мікрорайону сприятиме й Генеральний план міста, до якого включено й с. Білине, робота над проектом вже завершується.
– Ми доросли до Громадського бюджету і, я думаю, що наступне його запровадження продемонструє ще більшу активність мешканців, – впевнено заявив заступник міського голови Валерій Желіховський, водночас нагадавши присутнім про відриття «Контактного офісу» – ще одного проекту міської ради, який дозволить залучити до управління бюджетними коштами й тих мешканців, які з різних причин не взяли участі у конкурсі, але мають свої пропозиції та ідеї. Адже, за словами посадовця, ідея Громадського бюджету полягає в тому, щоб «дати можливість всім людям висловити свою думку, своє бачення, свою проблематику».
А секретар міської ради Тетяна Матлашевська запевнила, що Громадський бюджет змінив свідомість мешканців громади. Це показали зустрічі в селах, організовані нещодавно депутатами спільно з адміністрацією міськради.
– Трохи більше двох років тому , коли ми об’їжджали сільські населені пункти району, розповідали, агітували людей увійти в ОТГ, це було досить важко, бо люди були настроєні агресивно, головними проблемами називали ремонт доріг, вуличне освітлення, ремонт ФАПів, шкіл, дитячих садочків, клубів і так далі. Але цього разу, коли ми приїздили в села нашої громади, зустрічалися з людьми, чесно кажучи, були здивовані, що однією з найголовніших прозвучала проблема підведення швидкісного Інтернет-зв’язку. Ми бачили, як в селах переживають, щоб якомога більше людей проголосували саме за їхній проект. Громадський бюджет в певному сенсі зрушив з місця мислення наших людей.

    Людмила ШЕЛИХ•

Leave a Reply