І знову про туберкульоз…

Стан захворюваності на туберкульоз не може не викликати занепокоєння. З цього приводу на прохання нашого кореспондента висловився заступник головного лікаря Балтської ЦРЛ,завідувач поліклінічного відділення Микола Добровольський:

– Коли людина хворіє, вона повинна здати мокротиння на аналіз. За результатами лабораторного обстеження визначається захворюваність на туберкульоз, бронхіт і цілий ряд інших хвороб. Доцільно використовувати метод флотації для перевірки мокротиння на збудник туберкульозу. У нас ми не можемо цього робити. Це робиться клінічною лабораторією спеціалістами, які знають відповідну методику. Мокротиння відбирається фтизіатром у окремому для хворих кабінеті.

– Лабораторний метод діагностики – найбільш ефективний? Кажуть, що вже не потрібно буде проходити флюорографію?

– Це не зовсім вірно. Коли я починав працювати в районі, головним лікарем ЦРЛ був Петро Аврамович Коваль. Він дуже багато зусиль доклав, аби побороти туберкульоз на Балтщині. Йому це вдалося, в тому числі завдяки спільним діям з обласним протитуберкульозним диспансером. На той час справді було багато хворих на туберкульоз. На жаль, ми повинні констатувати, що знову повернулись у ситуацію, коли захворюваність на цю небезпечну інфекційну хворобу досить висока. У нас є наказ, згідно з яким раз на рік повинні проходити профогляди люди, зайняті на важких роботах, зі шкідливими чи небезпечними умовами праці, лікарі, педагоги, працівники сфери послуг, а також особи віком до 21 року. Ці профілактичні огляди мають першочергове значення щодо виявлення туберкульозу, адже передбачають проходження флюорографії. Але, на жаль, є пенсіонери, які не звертаються по медичну допомогу, мешканці сіл працездатного віку, особливо ті, які ніде не працюють, ведуть асоціальний образ життя, пиячать. Саме серед цих людей найбільша вірогідність виявлення хворих на туберкульоз і саме цей контингент не проходить профілактичні огляди. Якщо хвора на туберкульоз людина хоча б один раз пройде флюорографію, то хворобу точно виявлять. Я не хочу критикувати тих, хто хоче повністю виключити цей вид обстеження, за власним досвідом роботи хочу сказати, що сьогодні нам потрібно працювати з виїзними флюорографами, залучати людей на масові обстеження. І першочерговим завданням сімейної медицини мають стати профілактичні огляди всього населення, в тому числі з метою виявлення хронічних захворювань легенів і тощо. І тоді ми зможемо виявити хворих, почати їх лікувати і таким чином санувати наше суспільство. По іншому це дуже важко зробити: в країні просто надзвичайна ситуація із захворюваності на туберкульоз. І на сьогодні є потреба у застосуванні відповідних державних програм. У нас, на превеликий жаль, допомога надходить більше від фондів, які допомагають більше ніж сама держава в це вкладає.

З рішення Громадської ради при голові РДА щодо протидії розповсюдженню туберкульозу

1)Зібрати медичну раду за участю керівництва Балтської ЦРЛ, міського і районного центрів ПМСД та інших медичних працівників, запросивши головного лікаря обласного протитуберкульозного диспансеру Віталія Васильовича Філюка, розробити заходи щодо активної профілактики туберкульозу серед населення міста і району.
2) Віднайти можливість профінансувати завершення ремонту пересувного флюорографа.
3) Провести ремонт двох палат для розміщення та обстеження пацієнтів, які підозрюються на захворювання на туберкульоз.
4) Передбачити кошти на доставку хворих на туберкульоз до лікувальних закладів ІІІ рівня.
5) Розглянути питання щодо доцільності функціонування на території району 2-х центрів ПМСД – районного та Балтської ОТГ, можливого об’єднання їх в один центр. Це, в свою чергу , дасть можливість зменшити кошти на утримання адмінперсоналу, 2-х окремих приміщень. Розмістити медичний персонал в одному, вже відремонтованому , приміщенні (центрі ПМСД Балтської ОТГ – колишній районній поліклініці) , що значно покращить звернення пацієнтів до сімейних лікарів.

Leave a Reply