І «підуть кошти за пацієнтом»…

Представники ЗМІ разом з начальником відділу охорони здоров’я міської ради Станіславом Чорним та головним лікарем центру первинної медико-санітарної допомоги Романом Колонтаєм відвідали медичні заклади в Євтодії та Оленівці. Для очільників медичної галузі громади це був звичайний візит, яких до моменту завершення капітальних ремонтів було чимало. Але цього разу вже було на що подивитись…

– Вперше за понад 20 років моєї роботи в галузі охорони здоров’я я бачу, що медичні заклади отримують значні кошти на поточні та капітальні ремонти, на дооснащення, – прокоментував подію Станіслав Чорний:

– Протягом двох років покращено матеріальну базу багатьох сільських амбулаторій, ФАПів та фельдшерських пунктів, доведено до гарного внутрішній та зовнішній стан приміщень. Ремонти тривають. У міській амбулаторії (центр первинної медико-санітарної допомоги) завершено ремонт першого поверху, лікарі працюють в прекрасних умовах. Хоча спочатку було чимало скептиків щодо необхідності таких перетворень. Ми запускаємо систему телефонізації: в кожному кабінеті буде телефон. Пацієнт зможе зателефонувати, поспілкуватися з лікарем, а лікар – порадити. Адже лікар має право та обов’язок визначати місце надання допомоги відповідно до стану пацієнта. До того ж він матиме можливість прийняти рішення про виклик «швидкої», коли людині потрібна термінова допомога. Отже, робота лікаря зазнає покращень в частині спілкування з пацієнтом. До того ж, кожен лікар у нас вже забезпечений комп’ютером і так звані параклінічні підрозділи доукомплектовуються. Тож можна буде забезпечити електронний обмін інформацією з лабораторією, рентгенкабінетом тощо.
Роман КОЛОНТАЙ:
– Може буде банально звучати, але мене радує те, що можна зайти і побачити обличчя щасливих медичних працівників, щасливих пацієнтів. Вибачайте, коли в людини щось болить, вона звертається по медичну допомогу, йде, дивиться на сіру будівлю (такою була колишня поліклініка), що обросла важким виноградником, а ще заходить всередину, де – не краще… темні коридори, можна зашпорхнутися за когось чи за щось. Який вже буде настрій?! А тепер є всі умови! Навіть елементарне – внутрішній туалет, де є пеленальний столик для малюків, сюди можна заїхати візком. Є денний стаціонар і медикаменти для безкоштовного лікування. Це той рівень, якого прагнемо. Добре, що нас чує керівництво громади і підтримує. Це дуже важливо.
Кор.:
– Надання безкоштовного лікування у денному стаціонарі певним категоріям пацієнтів триватиме й надалі?

Роман КОЛОНТАЙ:
– Така практика буде продовжена у 2018 році, але поступово переходитиме у іншу форму. Якщо ми говоримо сьогодні про серцево-судинну групу пацієнтів, то будемо скоріш за все переходити на неврологічну.

Станіслав ЧОРНИЙ:
– Серцево-судинна група забезпечуватиметься безкоштовно вже за програмою «Доступні ліки», які виписуватимуть наші лікарі з реімбурсацією (програма повернення аптекам вартості куплених ліків).

Кор.:
– Сімейна медицина вже запрацювала так, як передбачається?

Роман КОЛОНТАЙ:
– Пам’ятаєте нашу розмову, коли я говорив, що ми все «прив’язуємо» до сімейного лікаря? Аби люди вже розуміли: денний стаціонар – тільки через сімейного лікаря, безкоштовні ліки – тільки через сімейного лікаря, долікарський кабінет – через сімейного лікаря. Направлення на другий рівень медичної допомоги (безкоштовний) – тільки у сімейного лікаря тощо. Для чого ми це робимо? Для того, щоб коли з 1 липня «кошти підуть за пацієнтом», хворий, який звернувся самостійно на другий рівень до вузького спеціаліста, не говорив, що його не попереджали. Адже в такому разі йому доведеться в найближчому майбутньому офіційно сплачувати певну суму за медичну послугу. Безкоштовно її отримати на другому рівні можна буде лише за направленням сімейного лікаря, або у випадку невідкладних станів. Тобто, розуміючи політику Міністерства охорони здоров’я, ми навчаємо наших пацієнтів.

Станіслав ЧОРНИЙ:
– Думаю, що сімейну медицину кожен може трактувати по-різному. Хтось хоче, аби всю його сім’ю лікував один сімейний лікар, комусь до вподоби самому лікуватись у одного лікаря, а дитину свою повести до іншого. Ніхто не заперечуватиме: Міністерство охорони здоров’я дозволяє батькам обрати того чи іншого лікаря для дитини. Немає проблеми у частині розподілу – сімейний лікар для дорослих і для дітей. Потрібно буде тільки укласти декларації з кожним з обраних сімейних лікарів. В селах – інша ситуація, адже сімейний лікар тут один. Хоча пацієнт має право на іншого сімейного лікаря, звернувшись з відповідною заявою до центру ПМСД. Сам лікар повинен буде попередити, що він не забезпечуватиме пацієнта виїздами на виклики у інший населений пункт. Якщо це задовольняє пацієнта, він може обслуговуватись у міській амбулаторії. Скажу пару слів щодо декларації. Електронна медична система працює у тестовому режимі і не є стартом приписної кампанії. Згідно з отриманою інформацією, офіційна кампанія запрацює з квітня 2018 року. А з 1 липня за кожного пацієнта, який буде приписаний, установа отримуватиме певну суму коштів від держави. Ця сума може змінюватися, але пацієнт нічого не платитиме. Йому потрібно лише взяти свій паспорт, ідентифікаційний код та мати при собі телефон (за телефоном відбуватиметься миттєва ідентифікація особи). Ми про це вже говоримо з пацієнтами, пояснюючи, що їм треба буде обрати свого сімейного лікаря. На перший рік його можна буде також замінити, якщо він якимось чином не задовольняє пацієнта, переуклавши декларацію з іншим. Звертатися за розірванням декларації не буде потреби. Автоматично стара декларація анульовуватиметься і кошти з наступного кварталу підуть до іншої лікарської установи (до іншого лікаря), а пацієнт зможе отримувати медичну допомогу у іншого лікаря, який його задовольняє. Хотів би наголосити, що і лікар має право вимагати від пацієнта виконання вимог та порад під час надання допомоги (а пацієнт – виконувати вимоги та поради), для забезпечення задоволення потреб пацієнта.

_________

У Євтодії фельдшерський пункт перенесено в нове капітально відремонтоване приміщення, яке знаходиться в центрі села. В цій же будівлі облаштовано житло з усіма зручностями для завідувачки ФП. Є вода й каналізація. За словами Романа Колонтая, ремонтні роботи тут тривали протягом трьох місяців, але результат відрадний.

Роман КОЛОНТАЙ:
– Тут є всі умови для надання первинної медичної допомоги. До того ж молодого спеціаліста-медика за підтримки керівництва громади забезпечено житлом. Рішенням сесії міськради було виділено необхідні кошти – майже 220 тис. грн.

Світлана Тисячна – завідувачка фельдшерського пункту – не приховує свого задоволення, адже їй досі доводилося мешкати у найманій хатині (сама молодий спеціаліст – з Лісничівки). За її словами, облаштувати нове житло допомагають й місцеві спонсори. Зокрема, нещодавно подарували ванну.
До того ж, дуже приємно працювати у гарних умовах. Вона зізнається, що селянам часто надає необхідну допомогу цілодобово, але любить свою роботу:
– Викликають і вночі, іноді по три-чотири рази. Але мені подобається моя професія, я вже звикла до людей, які тут проживають. Вітаю всіх з новорічними святами і сподіваюсь, що мої пацієнти будуть здоровими. Дуже вдячна всім причетним до створення комфортних для роботи та проживання умов. Пункт всім необхідним забезпечений. Є мопед. Медикаментів вистачає на першу необхідну допомогу (безкоштовно). Раз на тиждень сюди приїздить сімейний лікар.

До новорічних привітань завідувачки фельдшерського пункту приєдналась і мешканка села Євтодія Валентина Кривулько:
– Дуже гарний у нас тепер фельдшерський пункт. Такий нам подарунок від влади і депутатів на Новий рік! Хочу всіх привітати і побажати, щоб був мир у нас, щоб всі люди були щасливі. Всім терпіння, наснаги, всього найкращого… Головне – мир і здоров’я. Якщо не лінуватися, в селі можна жити.

__________

В Оленівському ФАПі – теж святковий настрій. Староста Наталія Васильєва саме зайшла зміряти тиск, ставши на кілька хвилин звичайною пацієнткою. Візит начальника відділу охорони здоров’я та головного лікаря центру ПМСД її не здивував: поки вівся ремонт у медзакладі, вони тут не раз бували. Та й вона теж взяла під особистий контроль якість виконання робіт, адже міською радою було виділено чималі кошти – близько 190 тисяч гривень. Результатом задоволена:
– Ми пам’ятаємо, що в нас тут і підлога була провалена, і стіни потребували ремонту. Але тепер приміщення має зовсім інший вигляд. Стіни, стелю відремонтували, підлога, бачите, встелена кахлем. Завезли нові меблі. Також відремонтовані допоміжні приміщення, облаштовано дитячу кімнату, де буде вести прийом діток сімейний лікар, який приїжджатиме до нас. Люди задоволені таким перевтіленням медичного закладу. У нас тут працюють хороші спеціалісти, професійні медпрацівники, які надають необхідну допомогу. Тепер їм набагато зручніше і комфортніше працювати… Хочу привітати всіх мешканців Оленівки, Мошняг, Семено-Карпівки і всієї громади з новорічно-різдв’яними святами, побажати їм міцного здоров’я, родинного щастя, благополуччя, мирного неба. Щоб у наших домівках зростали усміхнені діти, які люблять нашу неньку Україну…

Щирі вітання передали селянам й медичні працівники Анастасія Чуланова та Світлана Волошина.
– Для мене відчуття Нового року пов’язане з апельсинками, мандаринками, запахом ялинки та Дідом Морозом. Тому й сама готую під ялиночку подарунки. Бо як прокидається моя донечка Анечка (їй п’ять рочків), одразу біжить до ялинки: що там поклала мама!.. Мої побажання щастя, миру і, перш за все, здоров’я всім, щоб менше зверталися по медичну допомогу, – побажала Анастасія Чуланова.
Світлана Волошина, старша за свою молоду колегу, теж пригадала свої дитячі новорічні враження:
– Завжди згадую маму на Новий рік, ялинку, подарунки… Це залишається на все життя. Тому хочеться побажати дітям радості. Всім – здоров’я – здоров’я, терпіння та спокою, бо у нас така тривожна ситуація в країні… Миру і добра!
– Головна функція сільських фельдшерських пунктів – профілактика захворювань. Тому звертаюсь до селян: приходьте до своїх медичних працівників. Вони завжди порадять, яким чином, що можна зробити, до кого звернутися. Цього року урядова програма «Доступні ліки» (реімбурсація) розширюється. За цією програмою хворі на серцево-судинні захворювання, діабет та бронхіальну астму (та ще низку захворювань) можуть отримувати безкоштовні (або з невеликою доплатою) ліки. Куди слід звернутися, як добратися до свого лікаря, яким маршрутом автобуса під’їхати – все це повинно бути через медичного працівника, за його направленням, – підбив підсумок візиту в села Станіслав Чорний.

Leave a Reply