Білошицький

О. БІЛОШИЦЬКИЙ: «Я вдячний своїм пацієнтам за довіру. Ми разом розвиваємось, не стоїмо на місці»

БЛИЗЬКО  місяця  в Балті працює приватна клініка   Олександра  Білошицького. Він – сімейний лікар, який донедавна очолював Балтську амбулаторію загальної практики сімейної медицини, а тепер  відкрив власну справу. Про те, що змінилось для його пацієнтів , і не тільки –  в ексклюзивному   інтерв’ю.

Білошицький—  Олександре Михайловичу, поясніть, будь-ласка,  ви самі відкрили медичний центр чи він є частиною певної мережі медзакладів?

—  Є громадська організація «ME of Ukraine», яка допомагає  лікарям,  котрі  хочуть зайнятися індивідуальною практикою, зареєструватись як фізична особа – підприємець і працювати самостійно. 

—  Це стало можливим завдяки медичній реформі?

—  Так. Завдяки медичній реформі на території України відбуваються суттєві зміни, підтримується стратегія запровадження приватної практики. Тому на даний момент в Україні вже практикують 295 лікарів – ФОПів.

—  У тому числі  й ви?

—  В тому числі і я.

— Ви вже працюєте місяць. Цей період  саме  припав на карантин. Як вам довелося призвичаїтися одразу до всіх нових умов –  і до роботи в  надзвичайній  ситуації , і  запровадження індивідуальної діяльності? Складнощі були?

— Труднощів не було, бо ми уклали договір з НСЗУ і  надаємо допомогу згідно з 504— м  наказом МОЗ. У перелік послуг входить огляд  пацієнтів, лікування найпоширеніших хвороб, супровід вагітних, лабораторні обстеження —  все те, що є й у переліку послуг центрів первинної медико-санітарної допомоги.

—   У вас є своя лабораторія?     

—   Немає. Але це не обов’язково. Сьогодні є чимало лабораторій, які діють самостійно, такі, скажімо, як «СМАРТлаб» у Балті та інші. Вони зацікавлені у співпраці з медичними центрами. У нас є договір з лабораторією, яка надає нам відповідні послуги. У нашому центрі проводиться тільки забір рідин, які потрібно здати на аналіз, а далі в лабораторію передаємо. Пацієнт, який уклав з сімейним лікарем декларацію, послуги, пов’язані із загальним аналізом крові, сечі, на рівень холестерину тощо,  отримує безкоштовно за договором з НСЗУ.

—  Ви очолювали Балтську  амбулаторію,  а тепер працюєте приватно. Що підштовхнуло ризикнути,  розпочати власну справу?

—  Працюючи в амбулаторії, я брав участь в різних семінарах, зустрічах з колегами, навчався, був ознайомлений з усіма аспектами медичної реформи. Мені було цікаво розпочати щось нове. Тим більше, що благодійна організація у період становлення надає не тільки юридичний, а й бухгалтерський   супровід. Допомагають стати  на ноги: не кожен лікар в такій ситуації відразу може знати всі нюанси господарювання. Тому для цього потрібне надійне плече, на яке можна спертися.

— Перебування на керівній посаді стало в нагоді?

— Це теж, але більше мені дало навчання, розширення кругозору, розуміння, що на відміну від того, що ми звикли бачити у нас, є й інші шляхи  розвитку медицини, є інші приклади лікарської діяльності.  Адже  якщо вийти за межі нашого міста і подивитися, як розвивається медицина не тільки на всій території України, а й за кордоном, можна побачити багато цікавих речей. Добре, що на даний момент вони впроваджуються й у нас.

— А що вам захотілося в першу чергу запровадити у своєму  центрі? Скажімо,  на відміну від комунальної установи.

— В принципі, у сфері надання послуг ми не відрізняємось від центру ПМСД. Це ті ж умови, те ж лікування, той же огляд, ті ж направлення на 2 –й та 3— й рівні, ті ж обстеження. Єдине, на що ми зробили упор, це електронний запис на прийом.  Записуються для того, щоб пацієнтові було дуже зручно: він знає точний час відвідування лікаря і може планувати свій день. Це й мені зручно, адже я можу контролювати цей процес, бачити , чи людина записалась вперше, чи це буде вже повторний прийом. Крім того, для своїх пацієнтів ми запроваджуємо покращений сервіс.

— Запис відбувається онлайн?

— Так.  У нас є можливість записатися не тільки  за телефоном, а й онлайн. Будь-який пацієнт, який уклав зі мною декларацію, може самостійно записатися на прийом і так само скасувати цей запис, перенести на більш зручний для нього час. Записатися на прийом і прийти у визначений час, не чекаючи в черзі, може зробити й людина, яка не укладала декларацію.

— У вас є відповідне програмне забезпечення?

— Звичайно! Це основа для того, аби видавати направлення, обробляти інформацію про пацієнта й подавати її в електронному вигляді.  Є всі умови для запровадження електронних карток, паперові відійдуть у небуття.

— А ви ще користуєтесь паперовими картками?

— Так. Поки що. Ми їх використовуємо для того, аби внести всі дані про кожного пацієнта у базу даних. Як тільки це буде зроблено, відпаде необхідність у паперових картках. У лікаря  вся інформація буде в електронному доступі, вона зберігається на сервері в основній базі Національної Служби здоров’я України, яка здійснює контроль за наданням медичних послуг, оплачуваних державою. До цієї інформації не матиме доступу будь- хто, лише, скажімо, я як лікар. Кожен пацієнт також може отримати доступ до інформації, що стосується його особисто. Ми працюємо в медичній інформаційній системі Helsi.  Пацієнт може зареєструватись у ній та після верифікації  буде бачити особисту інформацію, звичайно, лише в тому обсязі, який стосується діагнозу, лікування – зрозумілих та необхідних для нього даних.

— Я знаю, що ви – педіатр. У вас багато «сімейних» декларацій?

— Так. І це дуже популярно, особливо за кордоном, коли  лікар знає повністю всю сім’ю. Набагато легше тоді працювати як лікареві, так і пацієнту. Особливо, коли в сім’ї є спадкові захворювання, або, скажімо, алергічні прояви, які можуть проявлятися через покоління. Це дуже зручно , коли лікар знає всю сім’ю, а пацієнти знають свого   лікаря: багато речей не треба пояснювати. Вони можуть  звернутися з питань здоров’я як дорослої людини, так і дитини, обговорити будь-які питання , і це не вийде за межі даної установи. Я дійсно, педіатр, але маю найманого працівника – сімейного лікаря, якого дублюю.

— Ми всі  тепер  знаходимось в умовах карантину, а медичні працівники – в групі ризику. Якими засобами індивідуального захисту ви забезпечені?

— Ось ви бачите на мені респіратор ffp2  зі ступенем захисту від вірусів до 95%. Даними респіраторами ми забезпечили повністю весь персонал центру. У нас також  є засоби дезінфекції, рукавички стерильні та нестерильні, халати одноразові тощо. Також запроваджено «Стоп-контроль»: якщо ви звернули увагу, у нас при вході, на рецепції  знаходиться співробітник, який дистанційно перевіряє температуру. Це робиться для того, аби розділити потоки хворих та здорових пацієнтів. І коли,  Боже борони, буде підозра на Сovid -19, то в такому випадку пацієнт  направлятиметься  на тестування згідно із розробленим та затвердженим МОЗ України маршрутом, який діє для  всіх медичних закладів.

— Ви на виклики виїжджаєте?

— Ні. На виклики ми не виїжджаємо.

— А як бути з пацієнтами, котрі  потребують огляду на дому?

 — На даний момент всі питання, пов’язані з наданням медичних послуг нашим  пацієнтам, вирішуються в телефонному режимі з сімейним лікарем. Дзвінок пацієнта не зобов’язує лікаря виїжджати до нього додому. Спочатку обговорюється ситуація, а потім сімейний лікар визначає, як саме пацієнту діяти. Якщо є необхідність в екстреній допомозі, то хворого госпіталізують. В інших випадках лікар рекомендує прибути до нього на прийом. Всі ці правила прописані в 504-му наказі МОЗ. Вони суворо регламентовані, особливо в період карантину. Це стосується в тому числі й Балтського центру ПМСД.

— Якими є ваші поради пацієнтам, як краще поводитися в умовах карантину, адже ніхто не відміняв інші захворювання?

— В першу чергу для тих людей, які постійно приймають якісь препарати (з серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом тощо) навіть якщо вони відчувають поліпшення, все одно дотримуватися призначеної терапії. У разі, коли препарати неефективні або їх ефективність знижується, обов’язково зв’язатися зі своїм сімейним лікарем, обговорити ситуацію. Лікар порадить , як в даному випадку краще вчинити: замінити препарати або збільшити дозу. Або, якщо пацієнтом було щось не так зроблено, дати необхідні рекомендації. Бо  є чимало випадків, коли препарати застосовуються не так,  як належить, не за  інструкцією (особливо це стосується інгаляційних препаратів). Отже, з огляду на карантин, в першу чергу потрібна профілактика хронічних захворювань. Обов’язковими  є дотримання правил особистої гігієни (мити руки, не торкатися обличчя тощо)  та самоізоляції. Тобто, якщо немає гострої необхідності, не виходити в місця загального користування,  такі як магазини, ринок. Це основні заходи, що в даному випадку можуть врятувати життя людям, які мають хронічні захворювання та знаходяться у групі ризику.  Якщо є вибір: піти кудись чи залишитись вдома, краще обрати друге, зайнятися справами, які завжди відкладали «на потім». Саме тепер є нагода цим зайнятися.  Також ніхто не відміняв й лікувальну фізкультуру, корисну в буд- якому віці.  Вже починає налагоджуватися погода, тому частіше потрібно відкривати вікна, провітрювати приміщення. Адже від ультрафіолетових променів гинуть не тільки віруси, а й чимало бактерій, які накопичилися за зиму, враховуючи те, що вона не була морозною та сніжною. Чисте повітря, яке є у нас, на відміну від великих міст, плюс вологе прибирання будинку чи квартири будуть  дуже кориснии  для профілактики потрапляння вірусу у помешкання. 

— Як змінилося ваше життя до і після започаткування власної справи?

—  У мене з’явилося більше часу для самовдосконалення (сьогодні є чудові можливості отримувати багато корисної інформації), адже тепер набагато менше часу займає адміністративна робота, якою доводилось займатися під час керівництва  амбулаторією. Дуже  зручно працювати, коли є попередній електронний запис. Зі своїми пацієнтами, яких  я вже добре знаю, набагато легше працювати. З ними я вже більшою мірою займаюсь профілактикою. Адже краще попередити хворобу, ніж лікувати  хворого. Це, в першу чергу, збереже здоров’я людини  і, звичайно ж, заощадить мій час.  Отже, профілактика, про яку ми забули, має бути в основі діяльності сімейного лікаря. Якщо ми будемо цим займатися,  наше населення стане  міцнішим і здоровішим.  Я вдячний своїм пацієнтам за довіру. Ми разом розвиваємось, не стоїмо на місці.

— Колектив у вашому центрі –  невеличкий?

— Так, у нас 5 співробітників.

— Хто чим займається, окрім лікаря  і медсестри у вашому кабінеті  та приємної співробітниці на рецепції?

 — У нас працюють два сімейних лікаря. Крім мене сюди перейшла й  Тетяна Сергіївна Колонтай, яка знаходиться  на даний момент у декретній відпустці. І, відповідно, є ще одна медсестра. 

— У вас надаються  платні послуги?

— Наш заклад нічим не відрізняється від інших подібних: всі послуги надаються на безоплатній основі  за умов укладання декларації з сімейним лікарем. Хочу ще додати, що в нашому центрі проводяться не тільки огляд пацієнтів та лікування, а також  планова вакцинація діток та ревакцинація, яку необхідно робити дорослим.  Ми також надаємо всі необхідні довідки про проведений профілактичний огляд (при влаштуванні на роботу, до навчального чи виховного закладу тощо) та виписуємо лікарняні листи . Люди, котрі  уклали декларацію з лікарем, отримують повний спектр послуг, які повинні надаватися медичним закладом.

—  З 1 квітня введено в дію другий етап медичної реформи, який регламентує роботу закладів другого та третього рівнів. Чи  направляєте ви пацієнтів до вузьких спеціалістів?

—  Так. Ми можемо направляти наших пацієнтів абсолютно до всіх вузьких спеціалістів у будь-яку точку на мапі України, до будь-якого закладу, який уклав договір з Національною службою охорони здоров’я. Якщо, наприклад, в Балті немає    лікаря-алерголога, то за нашим направленням пацієнт може поїхати до Подільська, Києва, Харкова. Прийти до лікаря й пред’явити  направлення  або показати у смартфоні унікальний код. Пацієнт отримає безоплатну консультацію та  призначене лікування до моменту одужання.

— Ваші побажання колегам.

— Не зупинятись на досягнутому. Завдяки запровадженим новаціям у медицині, Балта – «на слуху» не тільки в області, а й в Україні. Чимало наших колег в  інших містах не бували у нас, але чули про наше місто,  і хочуть переймати наш досвід. Тому нам нічого не залишається, як рухатись вперед.

Бесідувала Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply