Про культуру та ромські традиції – з перших вуст

НАПРИКІНЦІ листопада у Балтській публічній бібліотеці презентовано книгу «АМАРО-ТРАЙО» – нариси про побут та традиції ромів Одещини. Це результат роботи етнографічної експедиції ромських активістів, студентів та науковців. Ініціатором проведення досліджень виступили громадська організація Бахтале-Тавричанє, яку очолює Валерій Гальченко та Ромська асоціація м. Балта в особі Івана Архипова . В сучасному суспільстві, особливо в полікультурному середовищі українських міст існують стереотипи щодо ромів, які формувались та нав’язувались впродовж тривалого часу. Ромська громада – це частина сучасної української нації, місцевих громад, тому запропоновані матеріали мають на меті розповісти про культуру та традиції, так би мовити, «з перших вуст», словами самих ромів. Багато традицій роми зберегли для наступних поколінь, дотримуються їх в сучасному повсякденні.

Проєкт реалізовано громадською організацією «Бахтале-Тавричанє» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках Ромської програми малих грантів для молодих ромських активістів «Підтримка громадських і правозахисних ініціатив ромської молоді» та під керівництвом Івана Циня.

За словами голови Ромської асоціації м. Балта Івана Архипова, партнерами проєкту також були факультет історії та філософії Одеського національного університету імені І.І. Мечникова в особі доцента кафедри археології та етнології України, кандидата історичних наук Наталії Петрової та Одеська національна наукова бібліотека в особі генеральної директорки Ірини Бірюкової, Благодійний фонд «Вітри змін», громадські організації «Планета добрих людей» та «Ротарі Клуб Одеса Інтернешнл».

Оприлюднені матеріали сприяють розбудові позитивного дискурсу, розвитку та збереженню ромської ідентичності, культури та традицій, протидії стереотипам та упередженому ставленню до ромів. Поза сторінками цього видання залишилося багато цікавих аспектів культури та фольклору ромів, що має спонукати вшануванню та збереженню фольклорного та культурного спадку ромського народу в середовищі носіїв традицій. Важливим аспектом надій є перспектива налагодження діалогу та розбудова партнерства між різними молодіжними формальними й неформальними об’єднаннями в Одеській області незалежно від етнічної приналежності їх членів.

На початку листопада відбулася презентація видання «АМАРО-ТРАЙО» – нариси про побут та традиції ромів Одещини в Одеській національній науковій бібліотеці (у написанні цієї інформації використано прес-реліз цього закладу). В Балті її презентували члени робочої групи проєкту та учасники експедицій Іван та Даниїл Вами, В’ячеслав Гальченко, Рустам та Анастасія Ковалі, Іван Циня, Надія Димовська, Іван, Юрій та Ірина Архипови.

Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply