СЬОГОДНІ ситуацію із захворюваністю на коронавірус намагаються аналізувати, аби краще розуміти, як діяти в умовах пандемії. Вчитися на помилках непросто, але необхідно. Це як гра у шахи: хто включає мозок, той виграє. Ми спостерігали за коронавірусною «ходою» Україною та Одещиною, щоразу видихаючи «уф», коли статистика показувала нульовий результат захворюваності на COVID-19 в Балті. Хоча напевно не могли стверджувати, що серед нас абсолютно немає хворих. Випадок виявлення інфікування коронавірусом у хворої з Подільська, якій надали хірургічну допомогу в Балтській багатопрофільній лікарні, тому підтвердження. Адже у неї не було симптомів захворювання навіть у день виписки. А за стастистикою, озвученою 4 квітня 2020 під час онлайн-брифінгу в ОДА, прозвучала цікава цифра: 10% із загальної кількості лаболаторно підтверджених випадків зараждення на коронавірус у Подільську виявлено у людей, які не мали характерних симптомів захворювання.
Ми із «загрозою» стикаємось на кожному кроці! Хто може стверджувати, що перехожі, або люди, які стоять у черзі в магазині чи біля банківської установи, свої одноразові маски носять лише по кілька годин, а потім викидають, правильно утилізувавши, і беруть нові? Ніхто! Сьогодні мені назустріч йшов чоловік у добре поношеній одноразовій масці вже не рожевого, а «сіро-буро-малинового» кольору. І, якщо чесно, багато з нас чітко дотримуються правил? На жаль, згадуємо про них, коли «припече».
Ніхто не може гарантувати, що ми не захворіємо в умовах всесвітньої пандемії! Вже не раз озвучувався відсоток заражених, з яким людство подолає пік захворюваності, справа лише в тому, коли це станеться. Краще, аби цей процес розтягнувся у часі. Балтщині поки що це вдається, Подільськ – не встояв.
Отже, пропонуємо вашій увазі хронологію подій на Одещині та, зокрема, в Подільську і Балті з початку реєстрації першого випадку захворювання на COVID-19.
Це стало можливим завдяки щоденним звітам голови облдержадміністрації Максима Куцого на своїй сторінці у Фейсбуці, інформації, розміщеній на офіційному сайті Подільська та регулярному детальному звітуванню Балтської міськради щодо кількості госпіталізацій хворих з ГРВІ та пневмонією, кількості пацієнтів з підозрою на COVID-19, кількості звернень за амбулаторною допомогою до Балтського центру ПМСД (дивіться інфографіку).
ПЕРШИЙ випадок на COVID-19 в області був зареєстрований 25 березня 2020 року. І вже 30 березня в Подільській міській лікарні, в зв’язку з появою відповідних симптомів, встановлено підозру на COVID-19 пацієнту 1975 року народження, який повернувся із заробітків з Франції. Першого квітня результат був підтверджений у лабораторному центрі МОЗ в Одесі. Цього дня в області зафіксовано вже 14 випадків зараження коронавірусом.
3-го квітня в Подільську зареєстровано ще два хворих на Covid-19. 12 квітня всі нові випадки захворюваності були з міста Подільськ. І, на жаль, – перша смерть в області, спричинена коронавірусом: померла жінка 1959 р.н., яка потрапила до міської лікарні у вкрай тяжкому стані з підозрою на інсульт.
13 квітня з Балти на дослідження направлено 5 ПЛР-тестів, на всі з них згодом отримано негативну відповідь. Під медичним супроводом перебувало 10 осіб, які повернулися з-за кордону і знаходились на самоізоляції.
14 квітня в області не зафіксовано жодного випадку
захворювання на коронавірус, а 15-го захворів перший медпрацівник – лікар з Одеси.
16 квітня стався перший коронавірусний «вибух» – офіційно підтверджено ще 12 випадків захворювання на коронавірус в Подільську.
17 квітня загальна кількість хворих з амбулаторно підтвердженим діагнозом на території області становить 92 випадки, з них 26 – у Подільську.
19 квітня обірвалось життя 60-річного сімейного лікаря Подільської лікарні. 21 квітня в місті підтверджено 37 випадків захворювання на COVID-19, в тому числі — у 8-ми медпрацівників. Коронавірус поширюється містом дуже швидко. Подільська міська лікарня зачиняється на двотижневий карантин. Всі медпрацівники та пацієнти в обов’язковому порядку проходять ПЛР-тестування.
25 квітня загальна кількість хворих з амбулаторно підтвердженим діагнозом на території області становить 183 випадки, по місту Подільськ – 56 (35 госпіталізовано). Серед захворілих 10 медпрацівників.
26 квітня голова облдержадміністрації Максим Куций на своїй сторінці у Фейсбуці констатує: «Як показує ситуація, в Подільську місцевою владою, районним керівництвом та медпрацівниками було вжито недостатньо карантинних та санітарних заходів задля запобігання розповсюдженню хвороби. Як результат — 88 хворих у місті, майже половина — медпрацівники». В Балті отримали 14 результатів дослідження на COVID-19, 13 з них – негативні. Позитивна відповідь – 1 (у пацієнтки з Подільська).
27 квітня Подільська міська лікарня повідомляє про 9 нових підозр захворювання на COVID-19.
28 квітня знову невтішні результати: 32 позитивних аналізи. Всі – медпрацівники Подільської районної лікарні. За даними епідеміологів, вони були в контакті з хворим на коронавірус лікарем сімейної медицини.
29 квітня на Одещині зафіксовано вже 261 випадок захворювання, з них 98 – у Подільську.
Є й добра новина: 14 пацієнтів а області одужали.
30 квітня в Подільську кількість нових випадків захворювання не виявлено, але з 1 травня картина кардинально змінюється. В Подільську кількість хворих струмко зростає, в Балті виявлено перших два випадки зараження, область за кількістю виявлених заражень виходить в лідери.
В Подільську станом на 4 травня вже зареєстровано 195 лабораторно підтверджених випадків захворювання на COVID-19, в Балті – дванадцять. Серед 90 медичних працівників в області, у яких виявлено захворювання на коронавірус, 67 – з Подільска.
В Подільську працює група експертів медицини катастроф. В Балті намагаються локалізувати вогнище інфекції, виявляються контактні особи, триває тестування. Медичних працівників, хворих на COVID-19, станом на 4 травня не виявлено, ургентних хворих, які продовжують надходити до Балтської багатопрофіьної лікарні з інших районрів, в тому числі й з Подільська, тестують.
______________________
ДИРЕКТОР Балтського центру ПМСД Станіслав Чорний, коментуючи ситуацію ще до виявлення в Балті перших хворих на COVID-19, 29 квітня порадив балтянам зберігати спокій:
— Яке відношення має звичайний мешканець громади до людини, котра захворіла на ГРВІ? Це питання до медпрацівників. У нас зроблено 55 ПЛР-тестів, які, дякувати Богові, дали негативний результат. Населенню рекомендую дотримуватись карантинних обмежень, тримати дистанцію. В світі відомо 5 видів коронавірусів, COVID-19 – один з них. Отже, захворіти може кожен з нас. Якщо захворіємо, то краще пізніше, аби ми могли надати кваліфіковану допомогу кожному. Раджу не панікувати, берегти себе, виконувати всі вимоги та сподіватись на те, що поступове послаблення карантинних заходів не призведе до різкого скачка захворюваності.
Думаємо, що такі поради актуальній й сьогодні. Бережімо себе і не втрачаймо оптимізму!
Людмила ШЕЛИХ.